MEŞE AĞACI’NIN MEVSİMSEL DEĞİŞİMİ

 

meşe ağacının mevsimsel değişimi

Tür Belgesel Doğa
Bölüm Sayısı 4 Bölüm 30 dakika
Bölüm Sayısı 2 Bölüm 60 Dakika
2016 yılında “En İyi Bilim Belgeseli” ödülünü kazanan ve 400 yıllık bir meşe ağacının dört farklı mevsimde verdiği farklı hayatta kalma stratejilerini anlatan bu yapım bizi meşe ağacının sıra dışı yaşamında muhteşem bir yolculuğa çıkarıyor.
Dünyadaki en ikonik ağaç türlerinden biri olan meşe ağacı, radar taramaları ve son teknoloji görüntüleme teknikleri ile gözlemleniyor ve dört farklı mevsimin zorluklarını aşmak için ağacının yaşadığı olağanüstü dönüşümler takip ediliyor. Ayrıca meşe ağacının süper güçlü ahşabının niçin, denizcilik tarihinin en ünlü gemilerini inşa etmek için kullanıldığını araştırılıyor.
Sonbaharda yeraltına iniliyor ve köklerin topraktaki değerli kaynaklara nasıl ulaştığını görmek için bir meşe ağacının altı kazılıyor. Kışın, ağacın kar ve aşırı soğukta hayatta kalmak için kullandığı sıra dışı stratejileri keşfediliyor. İlkbaharda ise meşenin nasıl geliştiğini, polenlerinin etrafa nasıl yayıldığını izleme imkanı bulunuyor. Ayrıca, meşe ağacının kendini yemeye çalışan canlıların saldırılarına karşı koymak için kullandığı inanılmaz stratejileri gözlemliyoruz.
Yaz aylarında, yüzlerce canlı türünün meşeyi ev olarak kullandığına şahitlik ediliyor. Belki de meşenin insanları ilgilendiren en önemli özelliği, fotosentez yapma şeklidir, çünkü o soluduğumuz oksijeni üretir.
Bu belgesel film, izleyicilere meşe ağacı gibi sıradan bir türün ne olduğu hakkında bir fikir vermeyi ve bu saygıdeğer ağacın yüzyıllar boyunca yaşamı nasıl deneyimlediğine dair bir fikir vermeyi amaçlıyor.

Yapım’dan Bir Kesit – Video


Oylama
İnceleme Tarihi
İncelenen Ürün
MEŞE AĞACI’NIN MEVSİMSEL DEĞİŞİMİ Belgeseli
Oylama Sonucu
51star1star1star1star1star