OKYANUSUN GİZEMLİ YARATIKLARI

Tür Sualtı Doğal Yaşam Belgeseli
Bölüm Sayısı 13 Bölüm
Süre 30 Dakika
Güney Afrika’nın ve Hint Okyanusu’nun en heyecan verici dalış alanı olarak gösterilen yerlerinde iki dalgıcın sürükleyici su altı maceralar serisini bu belgeselde izleyeceksiniz. İki maceracı denizci bir yandan sahil şeridi yakınlarında dev beyaz köpek balıklarıyla dalışlar yaparken, bir yandan da Kızıl Deniz’deki nefes kesici sualtı yaşamını keşfediyor, şaşırtıcı ve ürkütücü deniz hayatını gözlemliyorlar. Maldivlerin tarifi imkânsız gösterişli fulyabalığını ve Sudan’daki çekiç başlı köpek balıklarını keşfediyorlar.
Maceracılarımız Hint okyanusunun derin mavi sularında sürü halindeki gümüş burunlu köpek balıklarının peşinde dolaşırken adeta onların keskin dişlerine meydan okuyorlar. Peter ve Stefania azgın sularda denizin dibinden elmas getirmek için kendi hayatını riske atan elmas dalgıçlarıyla beraber dalıyor ve onların bu tehlikeli maceralarına eşlik ediyorlar.
Bu belgeselde uzman dalgıç Nuno Gomes dünyanın en derin dalışını yapıyor ve yaklaşık 300 metre derine dalarak, yüzeye ulaşmak için 12 saatlik zorlu bir yolculuk yapıyor.

Devamı...
Kâşiflerimiz Güney Afika’nın zengin sulardaki planktonlarını takip eden balina köpek balıklarının yolculuğuna katılıyor. Birçok insanın kalbine hitap eden zeki ve arkadaş canlısı yunusların, insanları eğlendirmesini izliyor, yunuslarla beraber yüzüyorlar.
Ayrıca kâşiflerimiz bu belgesel serisinde, nesli tükenmekte olan deniz kaplumbağalarını gözlemliyor, onların yumurtalarını nasıl sakladığını ve sonra da yavruların yumurtadan çıkarak denize ulaşmak için yaptığı tehlikeli yolculuğa kayıt altına alıyorlar.

Yapım’dan Bir Kesit – Video

[huge_it_gallery id=”17″]