YERLİ ÇİZGİ FİLMLER 2

Keloğlan, Barbaros Hayreddin Paşa, Kafkas Kartalı Şeyh Şamil, Aziz Mahmud Hüdai, Yunus Emre, Hz. İbrahim, Fil Vakası, Nasreddin Hoca, Keloğlan, Toraman, Damlacık gibi yerli çizgi filmler kataloğumuzda bulunmaktadır. Yerel medya ve ulusal medya  tv kanalları için telif hakları bulunmaktadır.

barbaros-hayreddin-pasa-cizgi-film-1 barbaros-hayreddin-pasa-cizgi-film-2

 

BARBAROS HAYREDDİN PAŞA

40 Dakika

Asıl adı Hızır olan ve ömrü denizlerde geçen Barbaros Hayreddin Paşa, büyük bir alim ve cesur bir komutandı. Abileri Oruç ve İshak Reis ile birlikte Akdeniz’i Avrupalılara dar etmiş, Cezayir’i ele geçirmişti. İspanyollara ve Cenevizlilerle mücedele edebilmek için Osmanlı hakimiyetine girmek istemiş, Yavuz Sultan Selim bu teklif kabul ederek, kendisini Cezayir Beylerbeyliğine atamıştır. Mavi sularda Fransız, İspanyol, Cenevizli ve Venedikli denizcilerle savaşmış, kazandığı büyük başarılar üzerine dönemin Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman tarafından, Osmanlı donanmasının başına Kaptanı-Derya olarak atanmıştır. Barbaros Hayreddin Paşa zamanında Osmanlı denizciliği gücünün zirvesine ulaşmış, yetiştirdiği denizciler ve kurduğu tersaneler sayesinde bu güç varlığını uzun bir süre devam ettirmiştir.

kafkas-kartali-seyh-samil-1 kafkas-kartali-seyh-samil-2

 

KAFKAS KARTALI ŞEYH ŞAMİL
40 Dakika
Osmanlı Devleti’nin gerileme dönemine girmesi ile Rusya’nın cesaretlenip, Kafkaslarda İslama karşı başlattığı savaşın geçit vermeyen adıdır Şeyh Şamil.
Küçük yaştan itibaren karakteri İslam ile yoğrulan Şeyh Şamil, devrin büyük alimlerinden dersler aldı. Kafkasya’da yaşayan Müslümanlara karşı yapılan maddi ve manevi zulme karşı kalbindeki imanın tezahürü olarak ortaya çıktı ve Ruslara karşı Kafkasya’yı ayağa kaldıran büyük bir halk kahramanı oldu. Bütün hayatını ülkesinin bağımsızlığına adayan Şamil, askeri dehasını bütün dünyaya kabul ettirmiştir.
Şeyh Şamil 35 yıl işgalci Rus ordularına karşı verdiği tavizsiz mücadelesiyle, yalnızca Kafkas halkının değil, bütün müslümanların takdirini kazanmış ve Çeçen halkının kalbine direniş ateşi tutuşturmuştur.
Çok büyük bir askeri deha olan Şeyh Şamil, Kafkas direniş hareketinin en önemli karakteridir.

aziz-mahmud-hudai-cizgi-film-1 aziz-mahmud-hudai-cizgi-film-2

 

AZİZ MAHMUD HÜDAİ
40 Dakika
İlim, fazilet ve güzel ahlak sahibi olan Aziz Mahmut Hüdai yaşadığı asra damgasını vuran rehber bir şahsiyettir. Genç yaşta tefsir, hadis, fıkıh ve zamanının fen ilimlerinde çok iyi bir eğitim almıştır. Hocası ile birlikte Edirne, Mısır ve Şam’a giden Aziz M9ahmud Hüdai daha sonra Bursa’ya gelmiş ve orada bir müddet müderrislik ve Kadılık yapmıştır. Daha sonra gördüğü bir rüya üzerine Kadılığı bırakmış ve intisap ettiği tasavuf yolunda süratle merhaleler kat edip irşad makamına yükselmiştir. Sultan Ahmed Camii’nin temeline ilk kazmayı vuran, açılışını yapan ve ilk Cuma hutbesini okuyan Aziz Mahmud Hüdai Hazretleri’dir.
Devletin her kademesinden ve halkın her zümresinden insanlara rehberlik etmiş, devrinde yaşayan sekiz padişahın altısı ile çok yakın münasebetleri olmuş ve bir çok konuda onlara yol göstermiştir. Bu veli zatın ibretlik yaşan hikayesi bu çizgi filmde bulabilirsiniz.

yunus-emre-cizgi-filmi-1 yunus-emre-cizgi-filmi-2

 

YUNUS EMRE
50 Dakika
Yunus Emre şiirleriyle Anadolu’nun İslamlaşmasında, ayrı düşüncedeki insanların bir arada yaşamasında büyük rolü olmuş bir derviştir. Çiftçilik yaparak yaşamını sürdürürken Anadolu’daki kıtlıktan etkilenen Yunus, Hacı Bektaş Veli adlı biri olduğunu ve kapısına gelen ihtiyaç sahiplerini boş göndermediğini duyar ve onun yanına gitmeye karar verir. Hacı Bektaşı Veli, Yunus’un samimi davranışlarından çok memnun kalır ve onun yanında kalmasını ister fakat Yunus bunu kabul etmez. Sonra pişman olur fakat bu sefer bir başka Anadlu ereni olan Taptuk Emre’ye yönlendirilir. Yunus Emre için artık bambaşka bir hayat başlar. İşte birçok insana ilham kaynağı olan bu büyük dervişin ibret dolu hayatı bu çizgi film ile sizlerle buluşuyor.
Bir kaç kez Mevlana ile buluşmuş olan Yunus Emre birbirlerine derin bir sevgi ve saygı duymuşlardır.

hz-ibrahim-cizgi-filmi-1 hz-ibrahim-cizgi-filmi-2

 

HAZRETİ İBRAHİM
40 Dakika
M.Ö. 2000’li yılların başlarında yaşayan Hz. İbrahim, İslâmi kaynaklara göre Harran’da dünyaya gelmiş, sonra babası ile Babil’e yani bu günkü Filistin’e gitmiştir. Kur’an-ı Kerim’de Allahu Teala’nın “Halil” yani dost diye nitelediği bir peygamber olan Hz. İbrahim (a.s.) putperestler arasında yaşamış olmasına rağmen hiçbir puta tapmamış ve tek bir ilâhî gücün varlığına inanmıştır. Kur’an-ı Kerim’de adı en çok geçen Peygamber olan Hz İbrahim’in (a.s.), putları nasıl kırdığı ve bu sebeple putperestlerce ateşe atılmasına rağmen yanmadığı anlatılır.
Hz. İbrahim (a.s.), ateşe atılma olayından sonra putperestlerin ve onların başı olan Nemrut’un bulunduğu bölgeden ayrılır, eşi Sâre, yeğeni Lût ve diğer adamlarıyla birlikte, Ürdün ve Mısır’a gider, daha sonra da Filistin’e geçer. Hz. İbrahim (a.s.) ibret dolu hayat hikayesi bu çizgi film ile beğeninize sunuluyor.

fil-vakasi-cizgi-filmi-1 fil-vakasi-cizgi-filmi-2

 

FİL VAKASI
40 Dakika
Fil Vakası, Peygamber efendimizin doğmasından 53 gün önce, Mekke yakınlarında yaşanan bir hadisedir. Yemen kralı Ebrehe, Kabe’nin insanlar tarafından akın akın ziyaret edilmesine engel olmak için San’ada büyük bir kilise yaptırdı. Araplar Ebrehe’nin yaptırdığı bu yapıya itibar etmediler, hatta içlerinden biri kiliseyi kirletti. Buna kızan Ebrehe, Kabe’yi yıkmaya karar verdi ve büyük bir ordu ile, Mekke üzerine yürüdü. Ebrehe’nin ordusu Mekke’ye yaklaşınca, Kureyş’in mallarını yağma etmeye başladı. Abdülmuttalib’e ait iki yüz deveye de el koymuşlardı. Abdülmuttalib, Ebrehe’ye gidip develerini istedi ve Ebrehe’nin tehdidi karşısında ona şu ibret dolu cevabı verdi. “Ben develerin sahibiyim. Kabe’nin elbette sahibi vardır. Onu, O korur.” Dedi ve develerini alıp geri döndü.
Fil Vakası ibretle ve derslerle dolu bir çizgi film.

nasreddin-hoca-cizgi-filmi-2

 

NASRETTİN HOCA 2
45 Dakika
Nasreddin Hoca, insanlara iyiyi ve doğruyu öğreten, kötülüklerden sakındıran biridir. O gördüğü yanlışları düzeltmek için, meseleyi halkın anlayacağı bir üslubla ve gayet manidar latifelerle kısa ve öz olarak dile getirmiştir. Latifeleri hikmet ve ibret dolu, ve düşündürücüdür. Hoca’nın ibret dolu hikayelerinden birkaçı bu çizgi filmde beğeninize sunuluyor.

keloglan-cizgi-filmi-1

 

KELOĞLAN 2
50 Dakika
En ünlü masal kahramanlarından biri olan Keloğlan, saçsız başı, zekası ve kurnazlığı ile tanınmakta ve ona çok düşkün olan annesi ile yaşamaktadır. Keloğlan, saf biridir ve sürekli bir iş edinme peşindedir, ancak her defasında başına birçok olay gelir. Karşılaştığı olumsuz durumlardan ise mizahi yönü, zekası ve hazırcevaplığı ile kurtulur. İşte o maceralardan biri…

toroman-cizgi-filmi-renk-yapim

 

TORAMAN
45 Dakika
Hayvanlarla oyun oynadığını sanarak onlara zarar veren Toraman bir gün bütün hayatını değiştirecek bir rüya görür ve hayvanlara ve doğaya karşı tamamen değişir. Arkadaşı Serkan ile birlikte Toraman ormanda bir mağara keşfetmişler ve buradan bilmedikleri bir yere çıkmışlardır. Artık çift başlı bir canavarla karşı karşıyadırlar ve amansız mücadele başlar. Bakalım bu mücadeleden kim galip çıkacak…

damlacik-cizgi-filmi-egitici-cizgi-film

 

DAMLACIK
40 Dakika
Çocuklara suyun insanoğlunun hayatındaki yerini anlatmak için yapılmış olan Damlacık çizgi filmi, yağmur damlacıklarının maceraları eşliğinde çocuklara su kaynaklarının ve doğal hayatın korunması konusunda bilinçlendirmektedir. Bu çizgi film ile çocuklar, hem doğadaki yaşamı tanıma imkânı bulacak hem de hiç haberdar olmadığımız bu yaşamların insan hayatındaki yeri ve önemini daha iyi anlayacak.

 

Oylama
product image
Oylama Sonucu
4 based on 14 votes
Firma
Renk Yapım
Ürün
Yerli Çizgi Filmler 2